Články

Občas se mi chce a napíšu nějaký článek o tom, co u mě momentálně frčí :)

A co mám snídat?

Pro inspiraci...

Základem je, aby snídaňový talíř obsahoval všechny potřebné živiny: sacharidy, bílkoviny a tuky.
Ať jste zvyklí snídat cokoli, je víc než dobré suroviny měnit, aby tělo bylo spokojené. Spousta lidí se bojí vynechat mléčné výrobky a klasické musli, protože neví, co vlastně místo toho jíst. Zde je pár tipů.

Jako sacharidy (tedy komplexní polysacharidy) použijeme obiloviny: jáhly, oves, rýži (hlavně natural), pohanku, špaldu, pšenici, amarant, Quinou, Teff, kamut, ječmen, žito. 
Pro bílkoviny můžeme využít:  ořechy a semínka (nebo máslo z nich), protein z konopí, hrachu nebo rýže, luštěniny, miso pastu.
Tuky jsou také důležité, ale ty kvalitní: jsou obsaženy už v ořeších a semínkách, ale přidáváme lžičku konopného, lněného, kokosového, ořechového, sezamového oleje, dále je nepřeberné množství olejů za studena lisovaných jako třeba makový, meruňkový, z granátových jablek a tak dále a tak dále, stačí si jen najít svůj oblíbený, nebo na nějaký konkrétní problém, protože jsou to také léčivé oleje a pak je střídat.
Doplňky, aby nám chutnalo a nezevšedněla nám naše snídaně: nepražené kakao, karob, různé druhy sirupů (datlový, švestkový, rýžový, kukuřičný, špaldový, javorový) nebo slady (ječný, kukuřičný, rýžový), případně med, kokos, sušené ovoce, xylitol nebo kokosový cukr, stévie.

Z obilovin připravujeme kaše z vloček nebo i celých zrn, případně pro rychlou přípravu je k dispozici instantní varianta (ale jen z čisté obiloviny, bez mléka, cukru atd.) Kaše můžeme dělat i na slano, kde vynecháme doplňky výše napsané a podusíme mrkev, celer, cibulku, zelí nebo dýni.  Je vhodné střídat slané a sladké snídaně. 

Z obilovin nemusíme připravovat jen kaši, ale můžeme upéct případně koupit pečivo, a to nejlépe kváskové. Uvařit si celá zrna a smíchat je s doplňky. Namlít si vlastní vločky, nebo zakoupit, je jich opravdu velké množství na výběr. Zapéct si musli atd. Pohanka se nemusí vařit, stačí ji přes noc namočit do vody a ráno je snídaně připravená. Obiloviny se dají naklíčit a pak se konzumují syrové. Také si s klidným svědomím čas od času dopřejeme nějakou sladkost, jako bábovku z těch správných surovin.

Do kaší vmícháme semínka nebo ořechy, nebo máslo z nich. Na chleba si připravíme luštěninovou pomazánku. Ořechové máslo skvěle chutná s chlebem a povidly nebo medem. 

Kombinace ovoce a obilovin není vhodná, protože nám společně může kvasit ve střevech. Ovoce necháme raději k svačině. Je možné ale ke kaši přidat sušené ovoce a společně s obilovinou ho povařit. Sušeným ovocem je myšleno neslazené nesířené ovoce, tudíž není kandované. To v žádném případě nepatří do zdravého jídelníčku. A pokud máme rádi povidla, pak vybíráme ty, které jsou opravdu jen z ovoce bez přidaného cukru nebo sladidel. 

Tekutiny jsou také důležité, vlastně by měly být v pořadí jako první a nejdůležitější a pijeme co nám chutná a dělá dobře: čaj Bancha, Kukicha, Hojicha , Rooibos, bylinkové čaje, vlažná nebo teplá voda. Nejlépe pijeme hned po probuzení vlažnou vodu a to asi 200ml pro doplnění tekutin po spánku. Po snídani necháme tělo trávit a po půl hodině si dopřejeme šálek neslazeného čaje.

Variant na skvělé snídaně je mnoho. Na snídani by si měl člověk udělat čas, vychutnat si ji a brát ji jako každodenní rituál. Tělo bude jásat!

Image

Quinoa, obilovina nabytá energií.


Quinoa nebo také merlík chilský je přirozeně bezlepková obilovina, kterou pěstovali již Indiáni v jihoamerických Andách, kde byla zároveň jejich základní potravinou a nazývali ji matkou obilí.
Nejlépe se jí daří v nadmořských výškách kolem 3500-4000 metrů nad mořem a dorůstá výšky zhruba dvou metrů.
Ikdyž se používala a dnes opět používá jako obilovina, botanicky patří do čeledi laskavcovitých stejně jako špenát nebo řepa.


A její úžasné vlastnosti?
Je naprosto výborným zdrojem vápníku a bílkovin. Také má vysoký obsah hořčíku, železa a fosforu, vitamínu E, thiaminu, riboflavinu, kyseliny listové, beta-karotenu, alfa-tokoferolu a vitaminu C, a je zdrojem i draslíku a zinku. Také je bohatá na vlákninu, protože se jedná o celozrnnou obilovinu.
Semínka Quinoy obsahují 65 % sacharidů, 23 % esenciálních bílkovin,, 4 až 9 % tuků, jejich energetická hodnota je 374 kcal/1566 kJ na 100 g.


Quinoa v sobě nese všech osm základních aminokyselin, čímž je výjimečná oproti obilovinám jako je pšenice, oves nebo ječmen. Těchto osm základních aminokyselin obsahují zejména potraviny živočišného původu. Ale najdou se potraviny i z řad přírodních jako sója, amarant nebo konopná semínka. Proto se dá použít jako plnohodnotná bílkovina. 
Podle čínské dietetiky Quinoa podporuje ledviny.


Použití v kuchyni
Může se používat jako příloha buď samotná nebo třeba smíchaná s rýží. Jako zavářka do polévek, přísada do kaše atd. Je dobrá jak na slano tak na sladko. K dostání jsou už i sušenky a tyčinky s obsahem Quinoy nebo také quinoové mléko. A výborná je i quinoová mouka, kterou přimícháme do těst k obohacení právě o minerály a bílkoviny nebo jí zahustíme omáčku či polévku. Přidáním Quinoy nebo mouky z ní do jídla získáme na bílkoviny bohaté jídlo. Její příprava je velmi rychlá a snadná. Stačí pro jednu osobu asi 1dcl semínek Quinoy propláchnout a vařit v dvojnásobky vody zhruba 15 minut. Pro ještě lepší využití skvělých vlastností Quinoy ji na 2 hodiny necháme ve vodě klíčit. Uvařená je lehce dokřupava. 


Skvělá potravina při sportu!
Je opravdu lehce stravitelná, neobsahuje lepek, má minimum tuku a spoustu sacharidů a bílkovin. V neposlední řadě je skvělým zdrojem minerálů potřebných při sportu.

 

 

Dobrá nálada sbalená na cesty


Kakaové boby

Image
Pokrm Bohů,  tak Mayové před mnoha lety kakaové boby nazývali…a věděli proč.
Kakao obsahuje antistresové látky jako anandamid, arginin, tryptofan a fenyletylamin, které nám zprostředkují dobrou náladu, uvolnění , potěšení a celkově podporují duševní zdraví.

A to není vše!
Kakao obsahuje více než 300 cenných nutričních složek. 
Velké množství hořčíku (499g na 100g kakaa) z něho dělá ideální potravinu pro sportovce, protože působí relaxačně na svaly a pomáhá tak předcházet křečím a je nepostradatelný pro tvorbu bílkovin,  ale ne jen pro ně. Hořčík je důležitý pro správnou funkci srdce,  nervové soustavy a mozku. 
Dále je bohaté na organickou síru, mangan, chrom, železo, měď a zinek a vitamíny skupiny B a vitamín K.
Kakao má obrovské množství antioxidantů, které zabraňují volným radikálům poškozovat tkáně a tím zpomalují proces stárnutí a chrání před zhoubným bujením buněk (rakovinou).
Povzbuzující účinky zprostředkuje obsažený teobromin a zanedbatelné množství kofeinu.

Shrnuto a podtrženo,
Kakao nejen zlepší náladu, ale i povzbudí, posílí imunitu, reguluje krevní tlak, pomáhají předcházet diabetu II. typu a uvolňuje svalové křeče. 

Opravdu Božská svačinka a stačí jen 3 kakaové boby denně pro získání všech blahodárných živin.
Dají se jíst jen tak samotné, nebo nadrcené do kaší, vloček atd. Z kakaa lze vykouzlit lahodnou „nugetu“ například z namletých datlí nebo avokáda, oslazenou agáve sirupem. 

Ale pozor! Tyto látky jsou obsaženy v kvalitních nepražených bobech nebo kakau, popřípadě v raw (živé) čokoládě. V běžně dostupných čokoládách a kakau, které je pražené a v čokoládách je navíc spousta cukru , který mimo jiné například hořčíku nedovolí, aby se úspěšně vstřebal ze střeva do krve.  Také chemická hnojiva v konvenčním zemědělství snižují schopnost rostlin vstřebávat hořčík z půdy. Proto je víc než vhodné vybírat si kakao a nejen to v Bio kvalitě.